Profil GdzieMieszkac na Facebook'u

sobota, 23. kwietnia 2016, 21:45
Najbardziej niesamowite miejsca do mieszkania (w Andaluzji)

Najbardziej niesamowite miejsca do mieszkania (w Andaluzji)

Kilka lat temu polecieliśmy na tydzień do Andaluzji. Na naszej trasie znalazło się kilka niezwykłych miast i miasteczek unikalnych na skalę europejską, o ile nie światową. Oto cztery, najbardziej oryginalne z nich.

Ronda

Ronda położona jest na brzegach wąwozu, a dwie części miasta łączy ze sobą wysoki na ponad 100 metrów most. Wiele domów, ogrodów i skwerów dosłownie wisi nad przepaścią, dzięki czemu nie brakuje tam naturalnych punktów widokowych. W samej Rondzie znajdziecie mnóstwo urokliwych uliczek oraz wiele zabytków, w tym najstarszą w Hiszpanii arenę do walki z bykami. Właśnie w Rondzie ktoś dawno temu wpadł na pomysł, że z bykami można walczyć na pieszo (a nie, jak dotąd, konno) i został pierwszym torreadorem.

 

Setenil de las Bodegas

Setenil to wyjątkowe miasteczko nie tylko, że większość uliczek jest tak wąska i kręta, że jazda samochodem jest możliwa tylko w jedną stronę. Główną atrakcją miasta jest to, że wiele domów zbudowanych jest pod skałami, a więc skała jest dla nich sufitem, podobnie jak jest stropem wielu uliczek. Setenil to dość małe miasteczko (żyje tu jedynie około 3000 osób) i jest położone na uboczu, dlatego ciężko spotkać tu turystów.

 

El Rocío

El Rocío to miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu. Ma niewiele ponad półtora tysiąca mieszkańców, na głównym placu ogdomny kościół-sanktuarium podobny do tych budowanych niegdyś w Ameryce Południowej, a co najważniejsze – nie ma w nim utwardzonych dróg ani znaków drogowych. Mieszkańcy wprawdzie mają samochody, ale w obrębie miasta głównym środkiem transportu wydają się konie i bryczki. Miasto ożywa w Zielone Świątki, kiedy ściąga tu średnio około milion(!) pielgrzymów. Tuż obok kościoła znajduje się jezioro, a w nim brodzą flamingi. El Rocío leży bowiem na skraju Parku Narodowego Doñana – jednego z głównych przystanków ptaków migrujących imędzy Europą i Afryką. Jakby tego było mało, miasteczko jest oddalone od oceanu o jedyne 16km!

 

Guadix

W mieście Guadix, jak i całej otaczającej go prowincji, można spotkać wiele miejsc, w których ludzie żyją w domach wydrążonych w skałach. Często na dom składa się kompleks pomieszczeń wydrążonych bezpośrednio w skale, przez co z daleka ciężko się nawet domyślić, że ktoś może tam mieszkać. Odwiedzając takie miejscowości musicie pamiętać, że chodząc po pagórkach, chodzicie zapewne po dachu czyjegoś domu :)

 
najchętniej czytane

wszystkie

|

miejsca

|

popularne tagi

Zobacz wpisy