Prezlauer Berg w większości zamieszkują europejscy obcokrajowcy, studenci i rodziny z małymi dziećmi. W przeciwieństwie do dzielnicy Wedding czy innych zachodnich dzielnic. Preznlauer Berg, jako dzielnica północna Berlina Wschodniego nie była nigdy zamieszkana przez ludzi pochodzenia arabskiego.
Tutaj podobno jest najwyższy procent przyrostu naturalnego w całym Berlinie – ponad 2 dzieci na rodzinę! Rano rodzice wiozą na rowerach małe dzieci albo dzieci same na dwukołowych minirowerkach odpychają się i gonią swoich rodziców. To pewnie temat innego posta o pomysłowości rodziców i tym jak rodzice fajnie uczą dzieci praw ruchu drogowego.
W miejscu w którym mieszkamy rzeczywiście mamy bardzo blisko do różnych sklepów, środków komunikacji i lekarza pierwszego kontaktu. Jest to bardzo wygodne, bo nie trzeba specjalnie jechać autem choćby po świeże pieczywo, warzywa czy pizzę. Najbliższy sklep w zasadzie jest oddalony o 3 minut drogi od drzwi domu. Tuż przy parku obok nas znajduje się najstarsza działająca piekarnia w Berlinie. Zawsze rano ustawiają się tam długie kolejki po pieczywo i słodkości. Jest też parę całodobowych sklepów tzw. Spätkauf/Späti prowadzonych przez Turków, gdyby zachciało się piwa czy zabrakło w nocy mleka:) W każdą sobotę do południa w uliczce obok odbywa się poza tym targ. Można kupić tam świeże warzywa, kwiaty, mięso czy używane ciuchy. Ceny produktów spożywczych są relatywnie wyższe od tych w sklepie obok, ale jeśli ktoś chce kupić bio warzywa od rolnika to tu ma taką możliwość. My najczęściej po warzywa jedziemy na Gesundbrunnen (Wedding) 20 minut na pieszo, do sklepu tureckiego z warzywami i owocami, gdzie ceny są 2 razy niższe od tych w niemieckim sklepie:) W Berlinie Turcy oprócz Spätkauf’ów prowadzą również sklepy owocowa-warzywne, gdzie można kupić naprawdę dobre i tanie owoce i warzywa.
Rozrywka
Pięć minut od nas ciągnie się główna ulica Schönhauser Alle, przy której sporo jest fajnych restauracji i sklepów, wiele też jest fast foodów, kebabów czy miejsc gdzie można kupić curry wursta np. Konnopke’s Imbiß (pierwszy fast food we wschodnim Berlinie od 1960roku). Jeśli najdzie nas ochota na kawę, już po drugiej stronie naszej ulicy może się jej napić. Zaczynając od kawiarni prowadzonej przez Włochów, a kończąc na specjalnej kawiarni dla rodziców z dziećmi. Również w innych uliczkach można znaleźć malutkie, urocze kawiarenki czy restauracyjki, które mimo, że mieszkamy tutaj od niemal pięciu lat, nieustannie odkrywamy.
Niedaleko naszego mieszkania znajduje się zagroda ze zwierzętami (Kinderfarm Moritzhof), z którymi dzieci mogą się pobawić się i zaopiekować się świnkami morskimi, kaczkami, kurami, królikami, kozami, owcami a nawet królikami.
Ciekawą ulicą z restauracjami jest też ulica Oderberger Strasse, która znajduje się tuż za parkiem Mauerpark. Spróbujemy tam kuchni niemieckiej, tajskiej, wietnamskiej, indyjskiej czy koreańskiej. Ceny nie są wygórowane jak na berlińskie warunki (ok. 6-10euro), a w południe w ciągu tygodnia można wybrać dania z Mittagsmenu o połowę tańsze. Ci, którzy lubią sportowe emocje, na pewno znajdą je w Max-Schmelling-Halle
Poza tym w każdą niedzielę właśnie w Mauerpark odbywa się pchli targ ze używanymi ciuchami, meblami i rękodziełem berlińskich artystów. Na specjalnej kamiennej scenie tuż pod murem berlińskim odbywa się karaoke, które cieszy się ogromną popularnością.
Na wydeptanej polanie można pogrillować a w parku na Falkplatz poleżeć i poopalać się na pięknej zielonej trawie. Bliskość parków docenia się szczególnie w czasie lata, gdy w kamienicach temperatura jest wysoka. Wtedy można wziąć koc, zimny napój, dobrą książkę i pójść położyć się na trawie wśród drzew.
Bezpieczeńtwo
Poza tym nie możemy sobie wyobrazić lepszego miejsca w Berlinie pod względem tzw. „normalności”. Jest czysto, po ulicach nie walają się śmieci i czujemy się na każdej uliczce bezpiecznie. Jednak nigdy nie wybrałabym się na samotny spacer w nocy. Tak jak u nas w uliczkach jest jeszcze ok, tak już koło S-bahna kręcą się podejrzane typy i pijani turyści. Niestety, dopiero tutaj w Berlinie widziałam pierwszy raz w życiu, w dzień, w metrze sytuację przemocy słownej (na szczęście tylko słownej) szalonego człowieka na bogu ducha winnym człowieku. Chyba najbardziej przeraziła mnie obojętność ludzi, a w szczególności wielu mężczyzn wokół. Myślę, że w miejszym mieście taka sytuacja nigdy nie miałaby miejsca.
Ceny mieszkań
Jednym z mankamentów mieszkania na Prezlauer Bergu jest fakt, że w ostatnich 3 latach ceny mieszkań na wynajem wzrosły o ok. 30%. Dzielnica stała się bardzo popularna wśród mieszkańców południowo-zachodnich landów Niemiec oraz mieszkańców USA i Kanady. Jest ogromne zainteresowanie wynajmu mieszkań i ogromna „konkurencja”. Często do oglądnięcia mieszkania ustawiają się długie kolejki, nawet po 60 osób! Ceny mieszkań wahają się od 450€ za 32m², 600€ za 70m² (dwupokojowe) wzwyż… czy jest to dużo? Porównując ceny z Frankfurtu nad Menem 2x taniej, a na uwadze trzeba mieć to, że Preznlauer Berg po Mitte i dzielnicy Kreuzberg stał się najdroższą pod względem wynajmu dzielnicą Berlina.
Podsumowując, dzielnica Prenzlauer Berg jest jedną z najlepiej skomunikowanych dzielnic w Berlinie. Można stąd dojechać szybko w każde miejsce w Berlinie. Wszystkie potrzeby takie jak sklepy, ośrodki medyczne są w zasięgu ręki. Porównując dzielnice miast w których mieszkaliśmy tj. Wrocław, Zielona Góra czy Rzeszów to nasza dzielnica nie różni się tak naprawdę niczym szczególnym. O wyższości stanowi różnorodność restauracji i kawiarń w pobliżu i międzynarodowe sąsiedztwo. Zarówno w Polsce jak i tutaj nie potrzebujemy używać samochodu czy transportu publicznego, żeby zaspokoić codzienne pierwsze potrzeby. Myślę, że nie wynika to z wyjątkowości miejsca, ale raczej z dobrego planowania przestrzennego. Ponieważ o wiele łatwiej mieszkać w centrum miasta, gdzie szkoła, przedszkole czy ośrodki zdrowia są pod tzw. nosem, niż na nowo otwartym osiedlu pod miastem, gdzie trudno o schłodzone piwko ze sklepu, nie wspominając już o komunikacji miejsciej czy wysłaniu dziecka z kluczem na szyi do szkoły.